Właśnie zainwestowaliście środki w apartament na wynajem, albo odświeżyliście dotychczasowy lokal i zapadła decyzja żeby podzielić się z klientami tą nowiną — zamawiacie zawodowego fotografa, który wykona dla Was zdjęcia wnętrz. To słuszna decyzja we wszystkich przypadkach: zarówno remontu/zakupu apartamentu, jak i decyzji o wykonaniu nowych zdjęć! ;)
Jednak warto pójść o krok dalej i jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć, zaplanować odpowiednie przygotowanie swoich pokoi gościnnych do sesji zdjęciowej. Pomoże to sprawnie przejść przez proces fotografowania wnętrz, a przede wszystkim, wyraźnie podnieść atrakcyjność samych zdjęć.
Ten artykuł jest poradnikiem przede wszystkim dla właścicieli nieruchomości przeznaczonych na wynajem, a w mniejszym stopniu dla zamierzających sprzedać swój lokal. Nie kieruję go też do fotografów, przez co kwestii poprawnego wykonywanie zdjęć wnętrz, prawie w nim nie poruszam, postaram się też nie zredukować go wyłącznie do kryptoreklamy swoich własnych usług. W zamian za to zajmę się, subiektywnie najistotniejszymi kwestiami, ważnymi dla właścicieli, administratorów apartamentów i hotelarzy, jak w prosty i efektywny sposób przygotować wnętrza przeznaczone na wynajem, do sesji zdjęciowej:
Zalecenia dla całego apartamentu:
Posprzątaj apartament
Tak tak, większość z Was mogła poczuć się urażona taką sugestią, przecież sprząta dokładnie swój lokal… więc już spieszę z wyjaśnieniem: Nie chodzi tu o zwykłe sprzątanie, jakie wykonujemy rutynowo po wyjeździe gości, a bardzo dokładne posprzątanie apartamentu, raczej przypominające porządki przedświąteczne niż codzienne odkurzanie. Drobne niedociągnięcia i nierówności, na które w codziennym życiu kompletnie nie zwracamy uwagi, w przypadku zdjęć mogą kompletnie zrujnować naszą pracę. Przedmioty błyszczące, należy doprowadzić do połysku, dywany i chodniki (z widocznym włosem) należy wygładzić w jedną stronę aby nie było chaotycznych smug, glazura kuchenna i łazienkowa musi zostać pozbawiona nalotu kamienia i tłuszczu, okolice wyłączników światła i gniazdek — bez plam od rąk (podobnie krawędzie drzwi w okolicach klamek), blaty stoły i okna dokładnie myjemy płynem i wycieramy do połysku.
Zapal wszystkie światła
Zdarzają się sytuacje, że włączenie świateł nie służy wnętrzu, np. gdy źródeł światła jest mało, mają niedopasowaną moc do wnętrza lub temperaturę barwową bardzo odbiegającą od światła zastanego. Jednak w znakomitej większości przypadków, włączone lampy, dają dobry efekt, nadając wrażenie przytulności, niejako „zapraszają” do wnętrza. Warto zadbać o spójność światła i optymalną moc. Nie będzie dobrze wyglądało pomieszanie światła halogenowego, ze świetlówkowym i diodowym (LED) w jednym pomieszczeniu. Dodatkowo należy uważać na światła LED’owe o intensywnie niebieskiej lub różowej barwie. Większość współczesnych, nawet najdroższych aparatów cyfrowych, źle radzi sobie z tego typu światłem.
Odsuń zasłony
Generalnie zasłony, żaluzje i rolety powinny pozostać odsłonięte, nawet w jasny dzień. To fakt, dla niedoświadczonego fotografa, intensywne i białe światło wpadające z zewnątrz do ciemnego pomieszczenia, może stanowić nie lada wyzwanie, jednak dobry sprzęt fotograficzny, odpowiednia technika fotografowania i doświetlania sceny, oraz późniejsza obróbka komputerowa zdjęć, pozwolą na poprawne zarejestrowanie nawet najbardziej kontrastowych scen.
Zaciemnione okna wprowadzają „klaustrofobiczny” nastrój, zamykają przestrzeń i często generują nowe problemy ze schludnym układaniem niesfornych zasłon. Są nieliczne sytuacje, gdy nie chcemy pokazywać widoku zza okna, ale i taką sytuację można rozwiązać bez zasuwania kotar.
Pozostaw otwarte drzwi
Rozwarte drzwi są symbolem otwartości, zapraszają gości do wejścia. Fizycznie również otwierają przestrzeń i pomagają widzowi lepiej zorientować się rozkładzie naszego apartamentu. Jedyne drzwi które należy pozostawiać zamknięte, to wejściowe oraz te do toalety.
Napraw urządzenia i ukryj kable
To co pierwsze rzuci się w oczy to przepalone żarówki w lampach, kinkietach, okapie. Wszystkie powinny być sprawne — działająca co druga żarówka nie wzbudza zaufanie. Podobnie wyświetlacze, zegary elektroniczne, klamki i drzwiczki powinny być kompletne i działające. Bardzo nieestetycznie wyglądaj kable elektryczne, szczególnie odchodzące od urządzeń kuchennych i sprzętu RTV wiszącego na ścianie. Najlepiej zwinąć te przewody i ukryć z tyłu na czas wykonywania zdjęć.
Pamiętaj o dodatkach
Nawet najprostszy bukiet kwiatów ożywi i uprzyjemni wnętrze. Plater z owocami pozostawionymi na blacie kuchennym, wprowadzi klimat zagospodarowanej kuchni. Jednak niektórzy właściciele, obawiają się pokazywania we wnętrzu jakichkolwiek dodatków, których nie będą zapewniać podczas wynajmu.
Zachowaj umiar
Nawet najlepszej jakości wyposażenie i dodatki, zastosowane w przesadnej ilości mogą przytłoczyć wnętrze i działać na jego niekorzyść zamiast dodawać splendoru i przytulności. Jak w życiu, tak i tutaj umiar może okazać się repetą na sukces ;)
Przygotowanie kuchni i jadalni do zdjęć:
Usuń wszystkie zbędne przedmioty
Jeśli nie chcesz żeby coś znalazło się na zdjęciu, nie trzymaj tego na widoku. Zdjęcia z butelką ludwika, wiaderkiem od mopa albo widocznym kubłem na śmieci nie będą tym czego oczekujecie po profesjonalnych zdjęciach wnętrz.
Rozważ nakrycie stołu
Nakrycie stołu w jadalni, jak do obiadu doda elegancji wnętrzom, można się pokusić o postawienie butelki wina i lampek oraz kosza z owocami. Dla tych którzy nie oferują poczęstunku dla swoich gości, proponuję dokładne opisanie zarówno oferty jak i zdjęcia, pozwoli to uniknąć niepotrzebnych tłumaczeń, a zdjęci wnętrz zyskają na atrakcyjności. Podobnie ze stolikiem kawowym: postawienie tacy z filiżanką kawy i croissantem będzie sympatycznym dopełnieniem aranżacji.
Oko lubi symetrię
Ustaw krzesła i nakrycia stołu jadalnianego w idealnej symetrii. Ta sama zasada dotyczy ułożenia foteli, poduszek na sofie i na łóżkach,
Przygotowanie pokoju dziennego do sesji:
Dodatki budują atmosferę
Jeśli pokój jest kompletnie urządzony, bogaty w dodatki, może okazać się że już nic więcej nie jest konieczne. Bardziej ascetyczne wnętrza mogą zyskać po dodaniu najprostszych rekwizytów, jak pled rzucony na sofę, ozdobne poduszki, czy nawet otwarta książka bądź tablet.
Dodatkowe atrakcje na wyposażeniu pokoju, jak telewizja kablowa, konsola do gier, elektroniczna niania czy inne urządzenia, warto wyeksponować i pokazać, że są sprawne.
Podobnie ma się sytuacja z kominkiem, jeśli jest na wyposażeniu salonu, zadbaj przed sesją zdjęciową o wszystko co niezbędne, żeby go rozpalić mocnym płomieniem. Jeśli jest lato i nie dysponujesz drewnem kominkowym, wystarczy kilka arkuszy pakowego papieru i zapałki. Jeśli kominek posiada szklane drzwi, to powinny pozbawione nalotu sadzy a następnie dokładnie wymyte płynem do szyb.
Przygotowanie sypialni do zdjęć:
Wyprasuj pościel
Poza tym, że pościel powinna być bez zmarszczek i załamań, warto wybrać jasną pościel, która nada wrażenie lekkości, jasności i czystości fotografowanych wnętrz. Ciemna lub kolorowa pościel i ciemne narzuty sprawdzają się rzadziej, optycznie pomniejszają wnętrze, wymagają designerskiego doświadczenia i wyczucia w urządzaniu.
Wielkość ma znaczenie
W swojej pracy często spotykam się z niedopasowanym rozmiarem pościeli do łóżek. To bardzo źle wygląda na zdjęciach! Jeśli prześcieradło jest za małe i nie ma możliwości zorganizowania właściwego, to można pokusić się o złożenie dwóch prześcieradeł na zakładkę (z łączeniem pod kołdrą). Na łóżkach przygotowanych do zdjęć, nie może wystawać nieosłonięty materac. Przykrycie części łóżka pledem lub narzutą ładnie „domknie” i wykończy posłanie.
Przygotowanie łazienki i toalety:
Schowaj wszystko co zbędne
Podobnie jak w kuchni, należy usunąć z widoku wszystkie przedmioty codziennego użytku: pojemnik z mydłem w płynie z logo producenta lub mydło w kostce, zapas papieru toaletowego, szczoteczkę do zębów, dezodorant, pudełko z chusteczkami higienicznymi, środki czystości, miski, a nawet kosz na śmieci jeśli okaże się zbyt dominujący i wystaje z niego brzeg plastikowego worka.
Deska i pokrywa sedesu zawsze powinny być opuszczone, można założyć opaskę z informacją o dezynfekcji, jeśli nie jest zbyt dominująca.
Maty podłogowe, chodniki i ręczniki, jeśli nie są nowe lub nie komponują się dobrze z wnętrzem, też lepiej na czas sesji fotograficznej, usunąć z pomieszczenia.
Warto rozważyć wprowadzenie dyskretnych dodatków, typu świece, muszelki, suszone stroiki, kwiaty lub inne dodatki, jednak jak zostało wspomniane — z zachowaniem umiaru :)
Zdjęcia budynku i ogrodu:
Czekaj!
Wychodząc z pomieszczeń na zewnątrz, wkraczamy w specyfikę fotografii krajobrazowej, a w tej dziedzinie, najlepszym doradcą jest… czekanie. Zdjęcia architektury wykonywane w pośpiechu to albo loteria albo niepowodzenie. Podobnie jak we wspomnianej fotografii krajobrazowej, jesteśmy uzależnieni od warunków pogodowych. To jak będzie wyglądało niebo, czy będzie świeciło słońce, czy powietrze będzie odpowiednio przejrzyste zależy tylko od czasu w którym zdecydujemy się wykonać sesję. Podobnie ma się kwestia pory roku, zazwyczaj przednówek i późna jesień, nie są najlepszymi momentami na wykonywanie zdjęć hotelowych. Warto zrobić je na wiosnę gdy mamy soczystą zieleń lub poczekać do jesieni na prawdziwy festiwal barw. Taka oprawa uatrakcyjni zdjęcia każdego obiektu hotelowego! W regionach turystycznych, szczególnie górskich, warto poczekać aż do zimy, wtedy pod pierzyną śniegu znikają z planu wszystkie zbędne przedmioty, a budynek staje się dominującym motywem.
Przygotuj ogród
Kilka dni przed sesją, warto zadbać o skoszenie trawników i przygotowanie zieleni. Jeśli na wyposażeniu pensjonatu znajduje się plac zabaw dla dzieci, upewnijmy się, że jest na nim porządek, a wszystkie sprzęty są sprawne. Dla rodzin z dziećmi to może być ważny argument przy wyborze obiektu.
Podwórko i garaż
Jeśli goście będą korzystać z tych udogodnień, to warto je przygotować i pokazać na zdjęciach. Zdjęcia hotelowego parkingu podziemnego lub ogrodzonego miejsca parkingowego mogę być ważnym argumentem dla przekonania zmotoryzowanych osób do wybrania Waszej oferty.
Chata grillowa
Domek grillowy może być dodatkową atrakcją dla Twoich gości hotelowych. Warto posprzątać go i przygotować do sesji fotograficznej pensjonatu. Jeśli jest taka możliwość, warto rozpalić ogień, a nawet zaaranżować imprezę przy grillu z modelami. Zdjęcia grilla i kominka najkorzystniej wychodzą wieczorem lub przy stłumionym świetle.
Na zakończenie:
Wszystkie czynności, o których piszę, mogą być wykonane samodzielnie przez właściciela lub osobę zarządzającą apartamentem. Jednak w przygotowaniu punktów dotyczących aranżacji wnętrza, może okazać się pomocny również fotograf. Jeśli Wasze oczekiwania są bardzo wysokie, potrzebne są dodatkowe rekwizyty do sesji bądź urządzenia apartamentu, warto skorzystać z pomocy dekoratora wnętrz.
Jeśli wykonywanie sesji hotelowej zbiega się w czasie ze świętami lub inną sezonowa okazją, to trzeba pamiętać, że zdjęcia z wielkanocnymi dodatkami albo walentynkową dekoracją przydadzą się tylko na podobną okazję. Warto albo usunąć motywy sezonowe albo zdublować zdjęcia — w dekoracji świątecznej i bez niej — dzięki temu będą aktualne przez cały rok.
Trudno w tak krótkim poradniku wyczerpać wszystkie aspekty, dobrego przygotowania apartamentu do sesji zdjęciowej, myślę że warto zwrócić uwagę na kwestię obecności zwierzaków domowych. Choć zdjęcie z naszym pupilem może wyglądać przeuroczo, to może też odstraszyć wielu potencjalnych gości i dopóki nie nastawiamy się specyficznie na wynajem apartamentu dla osób ze zwierzętami, to lepiej nie eksponować tego faktu.
Większe obiekty hotelowe, wyposażone w części wspólne, jak basen, jacuzzi, saunę, salę do ćwiczeń, jadalnię, restaurację czy recepcję, powinny przygotować i pokazać na zdjęciach całą swoją infrastrukturę. Im lepsze i bogatsze wyposażenie pokażemy na zdjęciach, tym większą zyskamy przewagę nad konkurencją. W takiej sytuacji warto pokusić się zorganizowanie pozowanej sesji z modelami.
Jak zostało już wspomniane, na warunki pogodowe mamy raczej bierny wpływ, a jednocześnie jest to kwestia równie istotna co niedoceniana przy planowaniu sesji hotelowej. O ile nie fotografujemy pomieszczeń pozbawionych okien, to temperatura barwowa i specyfika wpadającego do pokoi światła słonecznego, będzie kluczowa dla uzyskania odpowiedniego efektu. W jeszcze większym stopniu dotyczy zdjęć wykonywanych z zewnątrz oraz fotografii lotniczej. To oczywiście nie znaczy, że wszystkie zdjęcia należy wykonywać przy mocnym południowym świetle słonecznym, czasem wręcz przeciwnie, dobrze jest poczekać aż słońce przestanie centralnie świecić przez okna, inne nieruchomości najlepiej wyglądają o zachodzie słońca lub w nocy, jednak zawsze jest to istotny czynnik, który należy brać świadomie pod uwagę, przygotowując się do zdjęć hotelowych.